Jednym z najczęstszych pytań z którym się spotykam, jest jak nauczyć się języka w jak najkrótkim czasie. Odpowiedź jest zależna od indywidualnych preferencji danej osoby, aktualnego poziomu oraz dyspozycji czasowej, niemniej można znaleźć parę punktów wspólnych do których zawsze można wracać i potraktować jako drogowskazy w nauce.

Ustal cele

Pewnie słyszeliście o znanej metodzie SMART (akronim od ang. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound), która zakłada formułowanie celów na bazie 5 obszarów. Cel powinien być konkretny np. zdanie egzaminu, wyjazd zagraniczny, dostanie wymarzonej pracy czy poprawa płynności w mówieniu. Jeśli już wiemy co konkretnie jest naszym celem, to musimy się zastanowić nad jego pomiarem, gdzie w przypadku zdanego egzaminu może to być określony rezultat np. 80%. Następnym punktem jest czas w którym jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel i czy jest to osiągalne biorąc pod uwagę inne obszary naszego życia. Prawdopodobnie posiadając kota, 2 etaty i rodzinę będziesz mieć mniej czasu na naukę, więc automatycznie czas przeznaczony na realizację celu należy wydłużyć.

Regularne powtórki

Znane porzekadło “nie od razu Rzym zbudowano” odnosi się również do nauki języków. Bez systematycznego powtarzania naszej wiedzy, regularnych powtórek, ciężko będzie o zachowanie retencji językowej. Słownictwo którego się uczyliśmy będzie stopniowo “wyparowywało” z naszych głów i budziło w nas frustracje gdy będziemy mieli wrażenie że “gdzieś już to było”, a jednak nadal nie będziemy w stanie tego użyć. Z pomocą przychodzą fiszki, Anki, Memrise czy inne pomoce oparte o system SRS (Sequence Repetition System), który wykorzystuje powtórki w odstępach czasowych pozwalających na przeniesienie uczonego słownictwa z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

Imersja – zanurz się

O co chodzi z tą imersją? Angielskie “immersion” czyli zanurzenie to nic innego jak otoczenie się językiem z każdej strony. Słuchasz radia? Oglądasz telewizje? Przeglądasz Instagrama? Poszukaj odpowiedników w języku, którego chcesz się nauczyć. Ja codziennie czytam materiały z CNN, NHK czy Deutsche Welle, które pomagają mi pozostać na bieżąco z wiadomościami z różnych krajów.

Tego typu źródła dla języka angielskiego będzie znaleźć najłatwiej, niemniej dla innych języków również znajdziecie sporo zestawień. Przykłady takich materiałów znajdziesz na stronie Językowej Siłki, którą bardzo zresztą polecam.

Czas to nie wymówka

“Ale ja nie mam czasu” – znamy to skąds? W nauce języków obcych nie chodzi o czas poświęcony, ale o sposób w jaki jest on planowany i gospodarowany. Czekasz w kolejce do kasy? Włącz na chwilę aplikację Duolingo, Busuu czy Babbel lub ewentualnie powtórz słownictwo w Anki, Memrise czy Quizlecie. Sprzątasz mieszkanie? Włącz podcast lub audiobooka w temacie który Cię interesuje. Czasami wystarczy niewielka ilość czasu ale regularnie by zobaczyć prawdziwe postępy. Ja uwielbiam słuchać Harrego Pottera przed spaniem – czy jestem potterhead? Może, niemniej dzięki temu otaczam się jezykiem każdego dnia łącząc to z czymś co bardzo lubię. Jest to najlepsza metoda.

Praktykuj

Practice makes perfect, doesn’t it? Jest w tym sporo prawdy, dlatego język mówiony trzeba ćwiczyć. Dzięki temu nie tylko nauczycie się nowych zwrotów, słówek, ale też przy okazji dowiecie się czegoś nowego.

Pierwszą z opcji jest nauka z nauczycielem – w zależności od poziomu na którym się znajdujesz może to być dobre rozwiązanie – niemniej nie zapominaj, że celem jest rozmowa z osobami posługującymi się tym językiem na co dzień. Na platformach takich jak Preply, Italki czy zbliżonych, znajdziesz sporo native speakerów którzy pozwolą Ci się “rozkręcić” i poczuć bardziej komfortowo z językiem. Jeżeli nie czujesz się na to jeszcze gotowy, lektor posługujący się językiem docelowym, pozwoli Ci nabrać pewności siebie oraz zbudować zasób słownictwa. Pozwoli na bogatszą rozmowę z rodzimymi użytkownikami języka. Niemniej nie zapominaj, że każdy popełnia (popełniał) błędy i jest to częścią procesu nauki. Nie zniechęcaj się! Każdy docenia starania i zaangażowanie.

A jaki jest Twój ulubiony sposób nauki? Czujesz znaczącą różnice korzystając z niego?

Inne ciekawe materiały w tym temacie

(12:00) The Best Way To Learn English (In my humble opinion.)

(12:00) How to learn fluent English on your own at home (5 step study plan)

(16:00) Polyglot Reacts to Popular Language Learning Apps